Dobra polisa na życie, ubezpieczenie domu czy nawet ubezpieczenie naszego rodzinnego pupila – wszystkie te produkty ubezpieczeniowe możemy zakupić zarówno w firmach ubezpieczeniowych, jak i towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych. Z tego powodu wiele osób nie widzi żadnej różnicy pomiędzy tymi instytucjami, co jest sporym błędem. Różnią się one od siebie nie tylko celem swojej działalności, ale także warunkami, pod jakimi można zdecydować się tam na ubezpieczenie. Na czym polegają te różnice?

Polisa na życie, ubezpieczenie domu, AC – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Wielu z nas podchodzi do kwestii ubezpieczenia się dosyć lekceważąco. Często wychodzimy z założenia, że polisa na życie czy inny rodzaj ubezpieczenia nam się nie przyda, gdyż przecież nic złego nie może się wydarzyć. To oczywiście błąd, gdyż różnego rodzaju sytuacje losowe mogą przytrafić się praktycznie każdemu, niezależnie od tego, jak się przed nimi zabezpiecza.

Polisa na życie może więc przydać się każdemu – w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony, zdecydowanie lepiej i prościej będzie wykupić odpowiednie ubezpieczenie, niż próbować poradzić sobie ze skutkami finansowymi różnych sytuacji samodzielnie. Zanim jednak wybierzemy się do firmy ubezpieczeniowej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, musimy mieć świadomość, że chociaż te instytucje są podobne, absolutnie nie możemy ich traktować tak samo. Poznajmy więc obecne między nimi różnice.

Firma ubezpieczeń a TUW – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych a firmą ubezpieczeniową jest model ich działalności. W obu miejscach będziemy mogli nabyć polisę na życie lub inny rodzaj ubezpieczenia, będzie to przebiegało jednak na nieco innych zasadach. W przypadku firmy ubezpieczeniowej najważniejszy jest zysk, gdyż jest to instytucja działająca w sposób komercyjny. TUW moglibyśmy porównać do stowarzyszenia, gdzie wszyscy członkowie ubezpieczają się na zasadzie wzajemności.

Co to oznacza? W towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych nadrzędnym celem nie jest zysk instytucji, ale ochrona interesów jej członków. Z tego powodu składki są dobierane tak, by pokryć wszystkie koszty związane z działalnością bez konieczności planowania nadwyżek finansowych. Chociaż w założeniu brzmi to bardzo dobrze, praktyka pokazuje, że nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie.

Polisa na życie – gdzie ją kupić?

Kupując nasze ubezpieczenie w TUW będziemy mogli często liczyć na nieco niższą cenę. Jest w tym jednak pewien haczyk – cena składek będzie relatywnie niska pod warunkiem, że członkom towarzystwa nie wydarzy się więcej przykrych zdarzeń niż zakładano. W takim wypadku czasami będziemy musieli nawet dopłacić do naszych polis, żeby zgodnie z zasadą wzajemności zapewnić niezbędną ochronę pozostałym członkom TUW.

Firmy ubezpieczeniowe są zdecydowanie bardziej pewne pod tym względem. Po zakupie polisy na życie będziemy mieli stuprocentową pewność, że jej cena nie wzrośnie. Chociaż stwierdzenie, że firmy ubezpieczeniowe działają w sposób komercyjny brzmi dosyć zniechęcająco w czasach, kiedy komercja kojarzy się z czymś złym, musimy pamiętać, że nie zawsze musi tak być. Taki model działalności może zagwarantować klientom większą stabilność w wypadku produktów ubezpieczeniowych.