Zabobony, przesądy ślubne

Przesądy są z nami od zawsze. Praktycznie na każdą okazję znajdzie się przynajmniej jeden przesąd. Nie inaczej jest ze ślubem. Klątwa jaka może spotkać osobę, która nie wykona odpowiednich czynności nigdy nie jest lekka do zaakceptowania. Może dlatego tak chętnie robimy wszystko, aby zły los nas nie spotkał? Oto lista najciekawszych przesądów i to nie tylko z naszego kraju.

Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego

Coś starego reprezentuje przeszłość panny młodej. Ubranie czegoś nowego jest symbolem wspólnej szczęśliwej przyszłości pary. Zapożyczone coś powinno pochodzić od kogoś, kto jest w szczęśliwym małżeństwie – ma to przynieść szczęście nowej parze. I wreszcie, coś niebieskiego reprezentuje wierność i miłość.

Pierścień zaangażowania

Wszyscy wiedzą, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyn. Jeśli lubisz perły, to trzymaj się kolczyków perłowych i unikaj pierścionka perłowego. Mówi się, że podarowanie perłowego pierścionka zaręczynowego jest pechowe, ponieważ wygląda jak łza.

Chusta

Uważamy, że welon jest idealnym wykończeniem, aby dopełnić wygląd ślubny, ale jest to rzeczywiście zwyczaj, który sięga czasów rzymskich i greckich. Panna młoda nosiła welon, aby odpędzić złe duchy, które były zazdrosne o jej szczęście. Zawsze jest jeden w tłumie, więc dlaczego nie mieć go na wszelki wypadek!?

Korona kwiatowa

Rzymianie wierzyli, że złe duchy nie mogą skrzywdzić nikogo, kto znajduje się w kręgu. W ten sposób powstała tradycja noszenia girland i wieńców.

Widzenie się nawzajem przed ślubem

Przesąd, który wziął się z aranżowanych małżeństw, gdzie ludzie wierzyli, że jeśli para zobaczyła się przed ślubem, mogą mieć zmienić zdanie. Ciężko w dzisiejszych czasach nie widzieć wcześniej swojej połówki, chyba, że może macie marzenie, żeby tak kogoś poznać? Myślę, jednak, że ten przesąd można spokojnie włożyć między bajki.

Deszcz w dniu ślubu

Dopóki masz plany awaryjne na wypadek deszczu, nie ma potrzeby panikować! Niektóre kultury uważają, że deszcz w dniu ślubu przynosi płodność i oczyszczenie.

zabobony weselne

Prezenty ślubne

W folklorze ludowym, podarowując w prezencie ślubnym zestaw noży mogliśmy narazić przyszłe małżeństwo na złamany związek i ogólnego pecha. Może para lubi wspólnie gotować, kto wie? Na wszelki wypadek, lepiej usunąć go z listy prezentów!

Soboty

Według angielskiego folkloru, najgorszym dniem tygodnia na ślub jest sobota. Brzmi dobrze, bo sobota jest zazwyczaj najdroższym dniem na organizację ślubu.

Dzwonki i bukiety

W tradycyjnej irlandzkiej ceremonii ślubnej, dzwony są uruchamiane po to, aby utrzymać złe duchy z dala i upewnić się, że para będzie żyła w harmonii i miłości. Niektóre panny młode przywiązują dzwonek w bukiecie ślubnym. Dlatego też dzwony są powszechnym prezentem dla panny młodej i pana młodego.

Niesienie Oblubienicy

W pochodzącym zza czasów średniowiecza przesądzie, uważano, że panna młoda była podatna na złe duchy przez podeszwy stóp. Pan młody musiał zanieść pannę młodą do nowego domu przez próg, aby uniknąć złych duchów. To może być po prostu zabawna tradycja, aby pozwolić swojemu już mężowi się wykazać.

Pająk na sukni!?

Znalezienie pająka na pięknej sukni to dobry znak w angielskim folklorze. Nawet jeśli się wystraszysz nie pozbywaj się go zbyt szybko.

Nie krzyżuj ścieżek z….

Nie martw się o czarnego kota, trzymaj się z dala od zakonnic i mnichów! Mówi się, że jeśli panna młoda przekroczy ścieżkę z mnichem lub zakonnicą w dniu ślubu, zostanie przeklęta życiem bezpłodnym i biednym.

Płacz w dzień waszej śmierci

Upewnij się, że kupisz dobrej jakości wodoodporny tusz do rzęs, ponieważ jeśli panna młoda płacze w dniu ślubu, symbolizuje to, że nie będzie miała więcej powodów do płaczu.

Starsza siostra

Zabobon, który jest trochę upokarzający: jeśli twoja siostra jest starsza i niezamężna, mówi się, że musi tańczyć boso na twoim ślubie albo nigdy nie wyjdzie za mąż.

Pobite szkło

W tradycji włoskiej, często zdarza się, że nowożeńcy tłuką szklankę lub wazon w dniu ślubu. Tradycja mówi, że na ile kawałków rozbije się szkło, tyle lat para będzie szczęśliwa po ślubie.