Kiedy planujesz swój ślub, są rzeczy, które są przyjemne i są rzeczy, które musisz wiedzieć – rada istotna dla każdej panny młodej, która na szczęście słysząc ją, myśli: „Tak się cieszę, że ktoś mi to powiedział!”. Jeśli zastanawiasz się, czy jest coś, co mogłaś przegapić (lub nawet jeśli masz wszystko pod kontrolą), sprawdź nasze niezbędne porady planowania poniżej. 

1. Goście na pierwszym miejscu

Weź pod uwagę przybliżoną liczbę gości których zaprosisz, zanim znajdziesz właściwe miejsce. Pomoże Ci to w dobraniu odpowiedni lokal. Zasadą jest, że na jednego gościa przypada od 25 do 30 stóp kwadratowych. To może wydawać się dużo, ale tak naprawdę nie jest, jeśli policzyć przestrzeń, jakiej będziesz potrzebowała na stoły, tętniących życiem kelnerów, zespół i parkiet do tańca.

 

2. Zbadajcie daty ślubów i zaciemnień

Sprawdź z wyprzedzeniem, czy data ślubu nie wypada tego samego dnia co konferencja handlowa, spacer charytatywny lub inne lokalne wydarzenie, które może mieć wpływ na ruch uliczny i dostępność pokoi hotelowych. 

 

3. Słuchaj Matki Natury

Zwróć uwagę na pogodę i inne potencjalne dokuczliwości. Goście znani są z tego, że zwykle omijają gorące letnie wesela pod namiotami jak i źle ogrzewane zimowe przyjęcia na strychu. W niektórych rejonach w określonych porach roku roi się również od robali (muchy i komary). Należy rozważyć wynajęcie zbiorników do zwalczania szkodników w celu złagodzenia problemu lub umieszczenia środka odstraszającego owady w torbach na prezenty dla gości. A jeśli chcesz, aby ceremonia zakończyła się tuż przed zachodem słońca, upewnij się, że wiesz, kiedy złożyć przysięgę. I zawsze – ale to zawsze miej plan B na niespodziewane zmiany pogodowe.

 

4. Kwestia finansowa

Skorzystaj z wysokiego kosztu ślubu i wyrób kartę kredytową z programem punktów. Czy to linie lotnicze czy wielkie zakupy, konsolidacja wszystkich zakupów związanych ze ślubem na tej karcie pomoże Ci zebrać tysiące punktów na nagrody (które możesz wykorzystać podczas miesiąca miodowego).

przykładowy fotograf weselny

5. Networking

Niech jeden podwykonawca zaprowadzi cię do drugiego. Twój fotograf ślubny może Ci powiedzieć, która kwiaciarnia jest ostatnio na topie, a Twój manager sali weselnej powinien wiedzieć, który zespół konsekwentnie zapełnia parkiet do tańca.

 

6. Rozjaśnij swoją listę

Najprostszy sposób na skrócenie budżetu ślubnego? Zmniejsz listę gości. Pamiętaj, że połowa Twoich wydatków na ślub idzie na wino i jedzenie dla gości. Jeśli to kosztuje 100 złotych za osobę, wyeliminowanie jednego stołu po 10 osób może zaoszczędzić 1000 złotych.

 

7. Zapytaj co możesz otrzymać

Poproś o dodatkową godzinę na koktajle lub dla swojego zespołu, aby wrzucić ten Frank Sinatra sound-alike przed podpisaniem na przerywanej linii. Większość sprzedawców wolałaby raczej zabezpieczyć rezerwację, niż nikiel i dziesięciocentówkę wcześnie (co może Cię wyłączyć). Później jednak, mogą być mniej skłonni do spotkania z Tobą w połowie drogi.

 

8. Zrób plan posiłków

Kolejny nieprzewidziany wydatek? Karmienie personelu ślubnego. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że nie musisz podawać tego samego posiłku swoim wykonawcom usług, który goście otrzymają. W przeciwnym razie możesz płacić za 20 dodatkowych ogonów homarów. Wybierz dla nich tańszy (ale równie obfity) posiłek. Będziesz musiała powiedzieć swojemu cateringowi weselnemu na kilka dni przed ślubem, ile dokładnie osób musisz nakarmić.

 

9. Dokumentacja

W segregatorze lub arkuszu umieszczaj wszystkie swoje korespondencje z dostawcami, notatki, które robisz podczas spotkań oraz zdjęcia lub kartki z magazynów, które chcesz, aby dostawcy widzieli. Skonfiguruj specjalny adres e-mail dedykowany dla Twojego ślubu i przechowuj ważne numery dostawców w telefonie komórkowym. 

barman na weselu

10. Koktajle

Zazwyczaj potrzebujesz jednego barmana na 50 gości, aby utrzymać linię na minimalnym poziomie. Jeśli jednak serwujesz podpisany koktajl, który nie może być wykonany z wyprzedzeniem (lub w dużych ilościach), rozważ dodanie dodatkowego barmana jest wskazane do tego zadania.

 

11. Zostaw trochę miejsca w portfelu

Twój budżet ślubny powinien być zgodny z tą formułą: 48 do 50 procent całkowitego budżetu na przyjęcie; 8 do 10 procent na kwiaty; 8 do 10 procent na strój; 8 do 10 procent na rozrywkę/muzykę; 10 do 12 procent na zdjęcia/wideo; 2 do 3 procent na zaproszenia; 2 do 3 procent na prezenty; i 8 procent na różne przedmioty, takie jak koordynator ślubu. Niezbędne jest przeznaczenie dodatkowych 5 do 10 procent pieniędzy na wydatki na niespodziankę, takie jak drukowanie dodatkowych zaproszeń z powodu błędów, dodatkowych potrzeb w zakresie krawiectwa, parasoli na deszczowy dzień i wstążek na programy weselne.

 

12. Nie bój się zapytać

Twoi sprzedawcy ślubu powinni być Twoimi najbardziej zaufanymi ekspertami podczas procesu planowania. Podczas pracy z nimi, należy czuć się swobodnie, aby naprawdę zadbać, o to co chcesz – może to serwowanie nocnej przekąski zamiast pierwszego kursu lub robienie sesji portretu ślubnego, a nie sesji zaręczynowej. Najważniejsze jest to, że powinnaś czuć, że możesz odbyć z nimi szczerą rozmowę na temat tego, czego chcesz. Ich zadaniem będzie powiedzieć ci, co można i nie można zrobić pracy biorąc pod uwagę budżet ślubu.

 

13. Odpowiednia data

Czasami planowanie w ostatniej chwili może działać na twoją korzyść. Im bliższa data, tym większa siła przetargowa. Ponieważ większość ludzi rezerwuje swoje miejsca ślubu co najmniej sześć miesięcy wcześniej, wezwanie do otwartych dat dwa miesiące przed pożądanym czasem może zaoszczędzić do 25 procent.

 

14. Zarządzanie pocztą

Oczywiście, że chcesz mieć idealne znaczki na swoje zaproszenia ślubne. Ale nie wszystkie znaczki są powszechnie dostępne na każdej poczcie, zwłaszcza w dużych ilościach. Przed wysłaniem zaproszenia i wszystkich dodatkowych produktów papierowych należy je zważyć, aby można było dołączyć odpowiednią ilość przesyłek. 

zaproszenia na wesele

15. Przygotuj się na odrzucenie

Wiedz, że z reguły od 10 do 20 procent osób, które zaprosisz, nie przyjedzie. Oczywiście, zależy to od miejsca, w którym odbędzie się wesele (docelowe wesele jest trudniejsze do wzięcia udziału), liczby osób spoza miasta na liście oraz czasu trwania imprezy (niektórzy goście mogą mieć roczne plany urlopowe).

 

16. Stwórz jednolitą politykę dotyczącą dzieci

Masz cztery możliwości: Możesz powitać dzieci z otwartymi ramionami; możesz zdecydować się na ślub „tylko dla dorosłych”; możesz włączyć tylko najbliższą rodzinę; lub możesz wynająć usługę opieki nad dzieckiem, aby zapewnić opiekę dzienną albo w recepcji, w pokoju hotelowym lub w domu członka rodziny. Aby zapobiec zranionym uczuciom, mądrze jest unikać zezwalania niektórym rodzinom na przyprowadzanie dzieci, podczas gdy inne są wykluczone (chyba, że dzieci są na przyjęciu weselnym).

 

17. Ustalanie priorytetów dla swoich ludzi

Spisać listę gości za pomocą sztuczki „poziomów pierwszeństwa”. Umieść najbliższą rodzinę, imprezę dla nowożeńców i najlepszych przyjaciół na czele listy; podążaj z ciotkami, wujkami, kuzynami i bliskimi przyjaciółmi, bez których nie możesz sobie wyobrazić świętowania. Pod nią wymieniaj przyjaciół swoich rodziców, sąsiadów, współpracowników itd. Jeśli musisz dokonać pewnych cięć, zacznij od dołu, aż do osiągnięcia idealnej liczby.

 

18. Małe kroczki

Utwórz harmonogram planowania ślubu i rób rzeczy jedna po drugiej, w logicznej kolejności, aby nie brać na zbyt wiele zbyt. Nie zatrudniaj żadnych wykonawców usług, zanim nie potwierdzisz swojej daty; nie projektuj ciasta, zanim nie wyobrażasz sobie swoich kwiatów; i nie rezerwuj zespołu..

 

19. Single vs. Pary

 

Jeśli lista gości pęka w szwach, należy ocenić scenariusz plus-jeden. Zrób wykres miejsc siedzących w swoim umyśle i wyobraź sobie, z kim twój pojedynczy kumpel by siedział. Jeśli jest to stolik singli, który zna dość dobrze, to wszystko jest ustawione. Jeśli jest to stół dla par (co czyni ją nieparzystą) lub jeśli jest to stół singli, przy którym nikogo nie zna, rozważ naginanie zasad. Jeśli zostaniesz zapytany, dlaczego nie pozwalasz pojedynczym przyjaciołom przyprowadzać gości, rozmiar lub ograniczenia budżetowe albo niekończąca się lista gości twoich rodziców to zawsze dobry powód. 

para młoda na schodach

20. Pokoje do wynajęcia

Jak tylko wybierzesz datę, zacznij szukać hoteli w szerokiej gamie punktów cenowych. Wiele hoteli pozwala zarezerwować pokoje dla gości w ramach specjalnego bloku weselnego i obniżonej stawki. W takim przypadku możesz zwolnić wszystkie nie zarezerwowane pokoje na miesiąc przed ślubem. Jeśli hotele, z którymi się kontaktujesz, nalegają na umowy z karami za anulowanie rezerwacji, po prostu powiedz, że nie chcesz być odpowiedzialny za pokoje, których nie możesz wypełnić.

 

21. Zapewnienie dokładnych instrukcji

Upewnij się, że goście wiedzą dokąd idą. Tak łatwe, jak korzystanie z programów map online, czasami błędne wskazówki lub szybsza, mniej podatna na ruch trasa do pokonania. Zapytaj o wydruki lub cyfrowe kopie wskazówek, a nawet sam przetestuj trasy. Następnie należy dołączyć najlepsze wskazówki na stronie internetowej ślubu lub wysłać je pocztą elektroniczną do gości, aby wydrukować, jeśli zechcą.

 

22. Zachowaj ślad papierowy

Uzyskaj wszelkie niestandardowe zmiany w umowach na piśmie lub wyślij osobie oferującej usługi wiadomość e-mail z potwierdzeniem.

 

23. Zaplanuj konfigurację

Musisz się upewnić, że jest wystarczająco dużo czasu na konfigurację. Jeśli wynajmujesz lokal i przynosisz pomoc z zewnątrz, zapytaj, o której godzinie ludzie mogą przyjść, aby rozpocząć ustawianie. Sprawdź, czy mogą to zrobić dzień wcześniej, a przynajmniej cały dzień ślubny przed rozpoczęciem imprezy.

 

24. Dowiedz się więcej na temat zawarcia związku małżeńskiego

Możesz sprawdzić to online, również poprzez wykonanie telefonu do urzędu aby sprawdzić, kiedy są one otwarte. Nawet jeśli jest urząd otwarty od 9 rano do 17:00, mogą wydawać akty małżeńskie tylko w wolniejszych godzinach, takich jak, powiedzmy, w czwartki od 14:00 do 15:00.

para młoda przed ołtarzem

25. Przejdź do zasad

Przygotuj się – zapytaj księdza lub osobę adekwatną do miejsca, w którym się ożenisz, o listę ograniczeń (jeśli takie istnieją). Na przykład, czy zakazana jest fotografia błyskowa lub gołe ramiona? Albo, jeśli wymieniasz śluby na zewnątrz, czy wolno ci sadzić stosy namiotów na trawniku.

 

26. Klasyfikacja środków pieniężnych

W budżetach ślubnych chodzi o równowagę. Rozpocznij planowanie budżetu od sporządzenia listy kontrolnej najważniejszych szczegółów, takich jak muzyka, suknia ślubna, zaproszenia, kwiaty i fotograf, oraz przypisania numeru każdemu z nich, który jest najważniejszy.

 

27. Pomoc Gościom 

Upewnij się, że Twoi goście mogą zarówno widzieć, jak i słyszeć z ich siedzeń. Jeśli ludzie siedzą dalej niż 15 rzędów od ołtarza lub podium, rozważ wynajęcie mikrofonu. Może się to wahać od 150 do 300 złotych, w zależności od używanego sprzętu. Będziesz musiała skoordynować dostawę i konfigurację z przestrzenią ceremonii, więc umieść planistę ślubu lub najlepszego człowieka odpowiedzialnego za to zadanie.

 

28. Zapisz swój numer

Zachowaj awaryjną kartę kontaktową lub telefon z kontaktami ze sprzedawcą w dniu ślubu – może się przydać na wypadek, gdyby kierowca limuzyny zgubił się lub zdecydowałaś, że chciałabyś, aby Twój fotograf zrobił zdjęcia za kulisami.

 

29. Zadzwoń do eksperta ds. mody

Nie idź na zakupy na własną rękę – wszystkie suknie zaczną wyglądać tak samo po pewnym czasie i będzie trudniej przypomnieć sobie, który styl naprawdę Ci pasuje. Ale uważaj na to, kogo przyprowadzasz. Jest to czas, w którym naprawdę musisz wiedzieć, która sukienka wygląda najlepiej.

panna młoda z kwiatami w plenerze

30. Bądź realistką

Kiedy przychodzi do ostatniego miesiąca planowania (i kiedy jesteś szczególnie uparta), spójrz na długą listę spraw do załatwienia i wykreśl trzy rzeczy. Tak, wykreśl trzy rzeczy. Nieważnych rzeczy, których po prostu nie masz ochoty robić, takie jak wybranie procesyjnej piosenki lub potwierdzenie ostatecznych szczegółów z wszystkimi dostawcami.