Najważniejsza sprawa na początek: planowanie ślubu może na początku wydać się przytłaczające (zaufaj mi, zarabiam tym na życie). Zatrudnienie profesjonalisty do pomocy może być idealnym rozwiązaniem, jeśli działasz w ramach napiętego budżetu, a może po prostu uwielbiasz robić wszystko w myśl DIY. Przed Tobą bardzo dużo pracy, ale jeśli się nie poddasz uda Ci się zaplanować swój wymarzony ślub!

Tak naprawdę to tylko trochę organizacji, ale dla wielu osób może być problemem aby załatwić wszystko na bieżąco, gdy masz na głowie tysiące niekończących się decyzji, listy, terminy i wiesz, że gdzieś z tyłu głowy masz swoje własne życie. Sztuczka polega na tym, by robić wszystko krok po kroku i angażować przyjaciół i rodzinę (w tym przyszłego małżonka!), do pomocy. I jeśli dasz sobie mnóstwo czasu na planowanie sprawisz, że wszystko stanie się o wiele prostsze. Polegniesz jednak, gdy zechcesz zaplanować i nadzorować każdy szczegół i spróbujesz zrobić to wszystko w na ostatnią chwilę. Dłuższa linia czasowa to Twój przyjaciel – w miarę możliwości zacznij planować ślub i wesele krok po kroku na około rok przed datą. Więc od czego zacząć?

Po spędzeniu trochę czasu na rozpowiadaniu wszem i wobec o swoim zaangażowaniu i ciesząc się tym szczególnym czasem, pamiętaj że budżet weselny będzie musi być pierwszą rzeczą, którą zatwierdzisz, aby ruszyć w drogę pociągiem zwanym planowaniem ślubu. Wiedz, że przed Tobą wiele niewygodnych rozmów z członkami rodziny, którzy tak jak Ty mają swoje pomysły na ten dzień. Więc nie zwlekaj! Zróbcie burzę mózgów jak najszybciej i określ kwotę, którą jesteś w stanie wydać na wszystkie dodatkowe atrakcje, a następnie dodaj 10% na wszelkie nieprzewidziane koszty. Przygotuj się na sprawdzenie realiów, jeśli chodzi o budżetowanie na ten wielki dzień. Wiele par nie zdaje sobie sprawy z kosztów z tym związanych i może się okazać, że ich wymarzony ślub jest nieco poza zasięgiem finansowym. W takim przypadku należy być przygotowanym na ustalenie priorytetów. Naprawdę można mieć idealne wesele w prawie każdym budżecie, jeśli ujmiesz w nim to, co jest dla Ciebie ważne i skoncentrujesz się na tych kilku krokach podczas organizacji wesela.

poradnik-weselny-baw-sie

Z budżetem w garści, nadszedł czas, aby zacząć się inspirować i podglądać jak najlepsi podchodzą do szczegółów! Baw się dobrze; teraz jest czas, aby oddać się lekturze wszystkim tych magazynów ślubnych i blogom, dzięki którym uzyskasz poczucie własnego stylu ślubu, który chcesz pokazać. Pomyśl o ślubach, na których ostatnio byłaś. Co ci się podobało? Co byś zrobiła inaczej? Prawdziwe doświadczenie życiowe jest zawsze najlepszą formą inspiracji. Nie zapomnij również zaangażować narzeczonego w tym kroku! Wasz ślub powinien odzwierciedlać was oboje jako parę.

Organizacja jest kluczowa przy planowaniu własnego ślubu. Będziecie mieli tyle spraw na głowie na raz, że będziecie potrzebowali sposobu aby mieć wszystko pod kontrolą i wszystko w jednym miejscu. Możesz użyć arkuszy kalkulacyjnych lub jednego z wielu aplikacji do zarządzania planowaniem ślubu i wesela krok po kroku. Wystarczy znaleźć to, co działa najlepiej w Twoim przypadku i trzymać się tego. Wystarczy pamiętać, że nawet z najbardziej skrupulatnym systemem planowania i organizacji, może stworzyć jakiś chaos od czasu do czasu. Postaraj się jak najlepiej zapanować nad tym i nie bądź zbyt surowa dla siebie.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać: Postaraj się dobrze się bawić! To jest twój ślub przede wszystkim! Nie przejmuj się zbytnio tymi drobnymi szczegółami i skup się na tym, co jest naprawdę ważne: szczęśliwe małżeństwo z osobą swoich marzeń.

Teraz, gdy jesteś uzbrojona w ogólną wiedzę i gotowa do rozpoczęcia procesu planowania, warto spojrzeć na niektóre z moich najlepszych wskazówek dotyczących planowania niezapomnianego ślubu.

Ustaw swój budżet i trzymaj się go

Budżet weselny będzie czynnikiem napędzającym wiele Twoich decyzji związanych ze ślubem, więc to powinna być jedna z pierwszych rzeczy, z którymi się zmierzysz. Jeśli którykolwiek z członków rodziny będzie współfinansować Wasze wesele, porozmawiaj z nimi o tym, co są niezbędne wydatki w Twoim budżecie. Jeśli płacicie rachunek sami, nadszedł czas, aby przyjrzeć się swoim finansom. Kiedy już znasz tą magiczną kwotę, trzymaj się go i staraj się by jej za bardzo nie przekroczyć!

Stwórz listę priorytetów

Usiądź z narzeczonym i wymyśl trzy najważniejsze aspekty swojego ślubu. Czy to jedzenie? Alkohol? DJ? Nadaj priorytet tym szczegółom i bądź gotowa pójść na kompromis w sprawie reszty. To pomoże Ci utrzymać się w ramach Twojego budżetu.

Znajdź inspirację i własną wizję

Przy tak wielu źródłach inspiracji może to być trochę przytłaczające. Znajdź jeden lub dwa media społecznościowe, które lubisz najbardziej, czy to Pinterest, Instagram, zaufane magazyny ślubne, blogi itp. i rozpocznij poszukiwania. Naucz się wyczucia stylu, który lubisz. Możesz stworzyć tablicę na Pinterest lub nawet zrobić jakieś staromodne wycinanie i wklejanie z gazet i magazynów do swojego notesu.

poradnik-weselny-inspiracja

Pracuj jako zespół z narzeczonym

Nie czuj się tak, jakbyś była sama w tym procesie planowania wesela. Zwróć się do narzeczonego o pomoc w między czasie, a nawet mniej ważnych sprawach aby planowanie ślubu było zabawne.

Ogranicz swoje możliwości

Nie przytłaczaj się ilością inspiracji, którą znajdziesz. Kiedy już zdecydujesz się na swój styl ślubny, postaraj się skupić na tym co do niego pasuje.

Załatw sobie książkę do planowania wesela

Kiedy nie masz planisty weselnego, książka do planowania wesela jest następną z najlepszych rzeczy do załatwienia. Taki poradnik “Zaplanuj wymarzone wesele” będzie zawierać mnóstwo porad ekspertów, wskazówek i sztuczek, a nawet przykładów osi czasu i list kontrolnych. Jeszcze lepiej, użyj naszej wyszukiwarki na blogu, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące nurtujących Cię tematów.

Zorganizuj się

Możesz używać list kontrolnych, arkuszy kalkulacyjnych, Word/Google Docs – wszystko jedno – o ile masz wszystkie swoje myśli, budżety, liczby itp. w jednym miejscu. Istnieje również kilka świetnych programów i aplikacji do organizacji ślubu, które mogą cię zainteresować.

Stwórz główną listę kontrolną

W Internecie można znaleźć mnóstwo przykładów w rozbiciu na miesiące, tygodnie, a nawet dni. Znajdź jeden i dostosuj go do swojego ślubu.

poradnik-weselny-ksiega-weselna

Nie wtrącaj się w swoje własne decyzje

Może być bardzo kuszące zarezerwować pierwszego fotografa lub kwiaciarza, którego spotkasz, ale cofnij się o krok i rozważ wszystkie opcje zanim podejmiesz pochopną decyzję.

Wybierz idealne ramy czasowe

Czy wyobrażasz sobie wiosenne wesele w ogrodzie? A może chcesz być otoczona pięknymi jesiennymi liśćmi w ten wielki dzień? Wybierz kilka idealnych terminów ślubu i postaraj się być elastyczną, jeśli to możliwe, nie ograniczaj się, gdy próbujesz zarezerwować salę weselną i spiąć terminy pozostałych atrakcji weselnych.

Spraw, aby Twoja strona ślubna była przyjazna dla gości

Goście weselni, a nawet członkowie rodziny, będą mieli wiele pytań. Pozbądź się niekończących się e-maili, wiadomości tekstowych i poczty głosowej od gości poprzez umieszczenie na stronie internetowej ślubu, gdzie mogą sprawdzić szczegóły Twojego ślubu, a nawet mają informacje o pełnym harmonogramie, który pozwoli im zapamiętach, gdzie i kiedy muszą tam być.

Wybierz motyw lub kolor przewodni

Niezależnie od tego, czy jest to kilka kolorów, czy rzeczywisty motyw, wybierz coś, co pozwoli Ci zaplanować swój ślub. Dzięki temu łatwiej będzie podejmować decyzje projektowe i sprawi, że wszystko będzie wyglądało spójnie.

Zorganizuj wesele „od kuchni”

W żargonie weselnym, wesele „off-site” to takie miejsce, które nie posiada kuchni komercyjnej i gdzie trzeba wnieść wszystko – wyobraź sobie takie miejsca jak park, plaża czy nawet otwarte pole. Jeśli planujesz swój własny ślub „od kuchni” to pomyśl o takich obiektach jak hotel, restauracja, ośrodek wypoczynkowy, itp. ułatwi proces planowania.

Stwórz listę gości

To może być dość wstrząsający proces i taki, który będzie w dużej mierze zależał od Twojego miejsca i budżetu. Usiądź z narzeczonym i rodziną i stwórz gotową listę gości. Jest szansa, że będziesz musiał dokonać pewnych cięć. Powinieneś również zdecydować, czy zapraszasz dzieci i gdzie usadzić osoby samotne lub nieprzewidziane.

Wybierz swoją ekipę weselną

zdjecie poradnik weselny druhny

Twoje druhny i świadkowie są tu dla Twojego wsparcia nie tylko w procesie planowania ślubu. Wybierz przyjaciół i rodzinę, której możesz zaufać i przy której naprawdę chcesz stać obok podczas tej wzniosłej uroczystości.

Porozmawiaj z innymi parami małżeńskimi

Czy właśnie wpadłaś na wesele, które naprawdę ci się podobało? Porozmawiaj z tą parą! Prawdopodobnie mają dla Ciebie kilka porad ekspertów i sztuczek. Czasami najlepszymi źródłami są przyjaciele i rodzina.

Uzyskać drugą opinię

Upewnij się, że znasz ceny wszystkich dostawców usług, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę. Jeśli jest cena atrakcji weselnej Ci odpowiada, zawsze szukaj drugiej opinii. Zapytaj ludzi wokół i zobacz sprawdź czy cena nie pomija żadnych ukrytych kosztów.

Przeczytaj każdą umowę

To jest ważne! Upewnij się, że przeczytasz wszystkie szczegóły swoich umów z dostawcami. Upewnij się, że wszystkie szczegóły są poprawne i przeczytaj ważne rzeczy, takie jak zasady płatności i rozwiązanie po podpisaniem umowy. Nie zapomnij sprawdzić dwukrotnie, czy data i czas realizacji zlecenia są takie same jak data Twojego ślubu.

Zrób przerwę między ślubem a miesiącem miodowym

Planowanie ślubu i miesiąca miodowego w tym samym czasie może być kosztowne, ale również bardzo czasochłonne. Rozważ terminy ślubu i miesiąca miodowego niezależnie, tak aby można było zaoszczędzić i uwolnić głowę od spraw związanych z planowaniem wesela. To pomaga skupić się tylko na jednej rzeczy na raz.

Pomoc w poszukiwaniach atrakcji weselnych

Pamiętaj, że nie jesteś w tym sama! Twoja impreza ślubna, członkowie rodziny, a zwłaszcza narzeczony są tutaj, aby Ci pomóc. Upewnij się, że delegujesz niektóre zadania, aby odciążyć siebie.

zdjecie poradnik weselny para mloda

DIY Strategiczne podejście do dekoracji

DIY może być opłacalne i może dodać kilka miłych osobistych akcentów do Twojego wielkiego dnia. Po prostu nie przesadzaj, bo inaczej skończysz z większą ilością pracy, niż dasz radę ogarnąć. Nie krępuj się z ręcznie robionymi dekoracjami, które można zrobić z dużym wyprzedzeniem, takimi jak winietki, numery stolików itp. Dla rzeczy takich jak kwiaty lub jedzenie, które muszą być zrobione blisko daty ślubu, pomoc specjalisty okaże się, że jest najlepsza.

Zaplanuj strategię w zakresie mediów społecznościowych

Niezależnie od tego, czy chcesz transmitować swój ślub na cały świat, czy też chcesz mieć cichy ślub, strategia jest kluczowa. Hashtagi, oznaczenia i budki ze zdjęciami to świetny sposób na to, aby goście publikowali wpisy w mediach społecznościowych wprost z Twojego wesela. Jeśli oczekujesz prywatności, upewnij się że Twoi goście o tym wiedzą, zanim ruszy orszak weselny.

Nie ugrzęźnij zbytnio w tradycji

Twoje wesele powinno być Wasze jako pary. Jeśli pewne tradycje sprawiają, że czujesz się niekomfortowo lub po prostu nie jest to w swoim stylu, nie bój się odejść od tradycji i twórz swoje własne.

Skoncentruj się na planowaniu wesela i ślubu jako całości

Nie przejmuj się zbytnio drobnymi szczegółami. Twoi goście nie zauważą, czy bieżniki na stołach mają niewłaściwy odcień błękitu, czy też przystawki wyszły 15 minut później. Jak tylko dasz się porwać sytuacji, odpuść wszystkie drobiazgi. Hej, wychodzisz za mąż!

Nie zapomnij dopełnić wszystkich formalności

W środku wszystkich szalonych planów i małych szczegółów, nie zapomnij zaplanować czas, aby sfinalizować wszystko przysięgą małżeńską! Rozpocznij poszukiwania i zbieranie niezbędnych dokumentów wcześniej, ale pamiętaj, że zaświadczenia przedmałżeńskie są zazwyczaj ważne przez kilka miesięcy – więc zaplanuj to odpowiednio w czasie (PS obrączki już macie, prawda ? 😉 ).

Dopracuj szczegóły harmonogramu

Dowiedz się, kiedy orkiestra i kamerzysta mogą przybyć na miejsce. Im wcześniej, tym lepiej, ale pamiętaj że niektóre miejsca mogą mieć inne wydarzenia lokalne odbywające się tego samego dnia. Uzyskać te informacje wcześnie i uprzedź o nich wszystkie zainteresowane strony.

Zastanów się nad Koordynatorem Imprezy

Nawet jeśli nie masz w planach planisty weselnego, wynajęcie profesjonalisty, który będzie nadzorował szczegóły dnia, może być kluczem do sukcesu. Ta osoba może pilnować usługodawców, dotrzymywania terminów i wykonywania wszystkich zadań, na które nie będziesz miał czasu, gdy będziesz planowała najpiękniejszy dzień swojego życia.

Tworzenie programu dnia weselnego

Stwórz harmonogram na swoim weselu. Dodaj rzeczy, takie jak to, kiedy odbędzie się ceremonia, kiedy odbędzie się pierwszy taniec, kiedy tort wjedzie na salę, itp. Upewnij się, że dasz kopię swojemu koordynatorowi, fotografowi, drużynie druhen i świadków i każdemu innemu, kto powinien o tym wiedzieć.

Weź trochę wolnego czasu przed weselem

Dla własnego zdrowia psychicznego, upewnij się, że zaplanowałeś trochę czasu dla siebie i Twojego narzeczonego, aby być razem i nie dać się zwariować od napiętego planu weselnego. Zaufaj mi, będziesz potrzebował przerwy! Rozważ wzięcie urlopu na tydzień przed ślubem, zarówno w celu upewnienia się, że ostatnie szczegóły są dopięte na ostatni guzik ale również aby po prostu się wyluzować.

poradnik-weselny-podziekuj

Podziękuj

Wdzięczność jest bardzo długa. Zawsze należy zorganizować małe prezenty na przyjęciu weselnym dla każdego, kto odegrał dużą rolę w procesie planowania. Nie zapomnij o mamie i tacie, dziadkach i rodzicach chrzestnych.

Baw się dobrze!

Co goście zapamiętają najbardziej? Że panna młoda i pan młody toną w nerwach i stresie! Upewnij się, że dobrze się bawisz w dniu własnego ślubu i naprawdę ciesz się chwilą.