Wybieranie ubranek dla niemowlaka i małego dziecka zazwyczaj nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy zdecydować się na takie, by materiał był delikatny i przyjazny dla skóry. Ważne okaże się również to, by były praktyczne w codziennym użytkowaniu. Maluch szybko wyrośnie z kupionych mu ubranek. Większe problemy przy kompletowaniu garderoby nadchodzą, gdy dziecko robi się starsze. Już przedszkolak często chce samodzielnie podejmować decyzję, w co ma ochotę się ubrać. To z kolei bywa prawdziwą zmorą rodzica.

Problemy przy wyborze ubrań

Jakie przeszkody czekają na rodziców podczas zakupów? Zazwyczaj wynikają one z różnicy zdań dziecka i mamy lub taty. Straszak chce mieć swój udział w kompletowaniu zawartości własnej szafy. Często wybierane przez niego ubrania wydają się rodzicowi mało gustowne. Mogą razić dorosłego wyrazistymi kolorami. Bywa, że nie pasują do reszty garderoby. Kolejnym problemem okazuje się niedostosowanie do warunków pogodowych. Mama wchodzi do sklepu,  by znaleźć sweterek dziewczęcy na jesienne dni, a córka upiera się przy krótkich spodenkach z ulubioną postacią z bajki. Rodzicom sen z powiek spędza także wybór odpowiedniego materiału. Delikatna skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa. Tkaniny, które wydają się przyjemne, mogą okazać się dla pociechy drapiące i nieprzyjemne. Dlatego dziecko często upiera się, że nie nałoży ślicznej bluzki czy spódniczki. 

Jak uniknąć kłopotów podczas kupowania ubrań?

Przede wszystkim warto porozmawiać z dzieckiem, by dowiedzieć się, dlaczego nie podoba mu się wybrane przez rodzica ubranie. Jeśli przyczyną okazuje się nieprzyjemny materiał, warto poszukać czegoś innego. Idealnie sprawdzą się naturalne tkaniny. Dobrym wyborem będzie niepowodujący podrażnień i przewiewny len oraz miękka i przyjemna bawełna. W takim ubraniu pociecha będzie czuć się komfortowo.

Jeśli z kolei problemem okazuje się niedostosowanie do warunków atmosferycznych, warto porozmawiać z dzieckiem na temat pogody. Uświadomić, że do skakania po kałużach dużo lepszy będzie płaszcz niż krótkie spodenki. Idealnie sprawdzą się w tym wypadku zabawy w przebieranki. Dzięki nim dziecko nauczy się samodzielnie rozpoznawać, co powinno założyć na daną pogodę.

Natomiast jeśli problemem okazuje się kolor czy wzór, warto zwyczajnie pozwolić dziecku, by samo dokonywało wyboru. Bywa to trudne do zaakceptowania, bo rodzic jest przekonany, że wie lepiej, co jest ładniejsze, bardziej stylowe, ale to  przecież dziecko będzie nosiło kupione ubrania. Ma prawo wyrazić swoje zdanie na temat tego, co mu się podoba. Warto zatem, by rodzic wziął pod uwagę jego zdanie.

Zakupy z przedszkolakiem bywają trudne. Kompletowanie jego garderoby często okazuje się sporym wyzwaniem. Dzięki powyższym radom z pewnością okaże się prostsze. Warto pamiętać, by brać pod uwagę komfort dziecka i uwzględniać jego potrzeby. Czasem dobrze jest pójść na kompromis i pozwolić dziecku na samodzielne podjęcie decyzji, co do ubrań, które chce nosić. Kluczem do udanych zakupów jest przede wszystkim dialog z maluchem. To przecież on sam będzie nosić kupione ubrania, więc warto pozwolić mu na wyrażenie własnego zdania na ich temat.