Choroby skóry dotykają wiele osób, a niektóre z nich bywają wyjątkowo wstydliwym problemem. Szczególnie krępujące bywają te na skórze głowy, które ciężko ukryć, ale nie zawsze trudno wyleczyć.
Najpopularniejszym stanem chorobowym, który dotyka skórę głowy, jest łupież suchy i chociaż jego odmian jest więcej, to właśnie ten rodzaj występuje najczęściej. Jego objawy łatwo rozpoznać, a charakterystyczne dla niego są drobne płatki osypujące się ze skóry głowy. Ich kolor jest biały lub srebrzystobiały, przez co szczególnie widoczne są one na ciemnych ubraniach. Problem objawia się głównie na szczycie głowy, chociaż często rozprzestrzenia się na jej większej powierzchni.
W skrócie:
Biały pył nie jest jedynym objawem choroby i towarzyszą jej też inne oznaki
Chociaż włosy wypadają dużo rzadziej, niż w przypadku innych odmian tej choroby, to łupież suchy może sprawić, że będą matowe i bardziej narażone na uszkodzenia. Skóra głowy staje się podrażniona, a występujące swędzenie wywołuje dyskomfort. Szczególnie narażone są na nią osoby w okresie dojrzewania, ale też duża część młodych dorosłych.
Tłusty łupież potrafi być trudny do wyleczenia i często wymaga konsultacji z dermatologiem, jednak w wypadku suchego, leczenie jest szybkie i zdecydowanie łatwiejsze. Czynnik, który je wywołuje, jest ten sam, a jest to grzyb z rodziny Malassezia. Żywi się on tłuszczami, dlatego szczególnie narażone na niego są osoby, u których nasilony jest łojotok skóry głowy. Ten problem doskwiera wielu nastolatkom, dlatego to głównie oni znajdują się w grupie ryzyka.
Dlaczego łupież pojawia się też u osób, które nie mają problemów z nadmiernie przetłuszczającą się skóra?
Tłuszcz, nie jest jedyną rzeczą, która sprzyja nadmiernego namnażaniu się grzybów. Mocno przesuszona skóra, jest narażona na działanie drobnoustrojów, a zaburzona bariera ochronna, może działać na nie jak zaproszenie.
Nadmierne używanie suszarki do włosów, lokówki czy prostownicy, może zaburzyć równowagę skóry. Niewskazane jest też używanie zbyt silnych kosmetyków podczas mycia i pielęgnacji włosów. Zdarza się też, że czynnikiem wywołującym chorobę jest silny stres, który może narobić szkód, w prawidłowym działaniu całego organizmu. Chociaż łupież suchy, nie jest chorobą ciężką do wyleczenia, zignorowany może przerodzić się w bardziej zaawansowane stadium, jakim jest jego tłusta odmiana. Skóra zaczyna wtedy łuszczyć się jeszcze bardziej intensywnie, a zamiast pyłu mogą pojawiać się wręcz żółtawe płaty naskórka. Żeby uniknąć komplikacji i rozwoju choroby, należy jak najszybciej podjąć właściwe leczenie.
Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Leczenie nie jest trudne, a suchy łupież da się wyleczyć bardzo szybko. Ważne jest jednak, żeby podjąć kroki w tym kierunku, od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem szamponów przeznaczonych do pielęgnacji skóry narażonej na łupież suchy, jednak warto na nie patrzeć bardziej przez pryzmat profilaktyki. Jeśli problem już się pojawił, najlepszym wyborem będzie odwiedzenie apteki i zakup leczniczego preparatu. Szampony te, zawierają skuteczne substancje o działaniu przeciwgrzybiczym i regularnie stosowane bardzo szybko zwalczają problem.